AUKTION

Lördag 6/8 kl.10

Då försäljes bl.a dödsboet efter Inga-Lisa Sundberg, Eksjö och efter Greta Hall, Eksjö.

VISNING: Fredag 5/8 kl. 13-18 och Auktionsdagen från kl. 9, Välkomna!

Matsalsbord + 6 stolar Gustaviansk stil "Axet", även golvskåp+ sideboard, 3 stilbyråer, chiffonjé, 2 utdragssoffor, piedestal, soffa o. stolar rokokostil, stegpall o. fåtöljer 50-tal, teakbyrå, 6 handknutna mattor, soffgrupp i skinn, stor väggspegel + 2 mindre i rokokostil, ( en delvis äkta guld) Konst: bl.a akvarell Harald Wiberg, olja Gösta Liljeström, 2 oljor K.G Holmberg, olja Tadeusz Kamasa, olja Lars Norrman, olja Oscar Sandén, olja Per-Hilding Perjons, olja Béla Hradil, Lito Lars Norrman, stor lodregulator,Amerikaur, Droppsur, samling sejdlar, silverljusstakar, sänglampor 50-tal, Sign. keramik bl.a G. Nylund, Stig Lindberg, matservisdelar "spaljé" W. Kåge G-berg, 3 ljusstakar "Festivo" Iittala, 4 Kristallkronor, tenn bl.a N-E justelius, motorgräsklippare, elverktyg, 2 platt-TV, gitarr, luftgevär, husgeråd, linne m.m.

Chiffonjé 1800-tal H.125 B.111

Matsalsbord + 6 Stolar ”Axet” 1900-tal

  .

Under+Överskåp H.185 B.90

Sideboard 1900-tal H.81 B.185

  .

Bokhylla 1900-tal H.165 B.89

Utdragssoffa 1800-tal H.108 B,190

.

Stilbyrå med Marmorskiva 1900-tal H.68 B.62

Piedestal 1900-tal H.65 B.30
.

Äldre Golvskåp H.162 B.85

Äldre Utdragssoffa H.83 B.159

.
.

Byrå i Rokokostil med Marmorskiva 1900-tal H.81 B.95

Stilbyrå med Marmorskiva H.74 B.80

.
.

Byrå i Teak 1950/1960-tal H.73 B.85

Fåtölj 1950-tal
.
.

Stegpall 1950/1960-tal

Äldre Soffa i Rokokostil H.119 B.193

.
.

Soffgrupp i Skinn 3-sits + 2 Fåtöljer

Handknuten Matta 133x80

.
.

Handknuten Matta 145x69

Handknuten Matta Afghan 203x292

.
.

Handknuten Matta 206x133

Handknuten Matta Pakistan 182x130
.
.

Motorgräsklippare Jonsered

Elbandsåg

.
.

Olja Gösta Liljeström 98x84

Akvarell Harald Wiberg 29x28
.
.

Olja K G Holmberg 76x36

Olja Tadeusz Kamasa 46x38
.
.

Olja Lars Norrman 52x18

Olja Oscar Sandén 115x68

.
.

Luftgevär El Gamo modell 300

Äldre Pigtittare H.54 B.30

.
.

Förgylld Väggspegel 1900-tal 97x44

Äldre Väggur ”Amerikaur” 66x39

.
.

Äldre Droppur 64x43

Äldre Väggspegel 168x70

.
.

Äldre Lodregulator 127x42

Matservisdelar ”Spaljé” Gustavsberg Wilhelm Kåge

.
.

Kaffe+Te+Mattallrikar Servis Boda Shop

1 av 6 utrop Sejdlar

.
.

Kristallskål Orrefors sign S Palmqvist + Kristallvas Orrefors sign B Orup

Keramikfat Upsala Ekeby Mari Simmulson

.
.

Vas Erik Höglund

Bestick med bla svart skaft 1900-tal

.
.

Sänglampor 1950-tal

Figur lergods Elefant vit glasyr H.34 L.40

.
.

Div porslin varav 12 Mattallrikar Gefle/UE ”Ruter ” Grön

Div Keramik bla Tilgman

. .

Äldre Fotskål i Glas + Äldre Urna

Fat+Vas UE/Gefle ”Arena”B Ternell

.
.

2 st spetsfat ”Blå Båge”Gustavsberg + 2 st Gefyr Saladdish no 52 S Lindberg

Olja Per-Hilding Perjons 55x46

.
.

Olja K G Holmberg 55x46

Olja Béla Hradil 70x60

.
.

Förgylld Väggspegel med bla äkta Guld 92x50

Litografi Lars Norrman 67x44

.
.

Figurin Delfin Rörstrand Gunnar Nylund höjd inkl sockel 26 cm

Ljusstakar i Silver 446 gram H.17

.
.

M.J. Hümmel Figurin H.13 B.10

3 St Ljusstakar Festivo Iittala

.
.

6 St Kaffeskedar i Silver 56 gram

N-E Justelius Tennfat + Stop 1800-tal

Taklampa 1950-tal

Mindre Taklampa i Kristall H.53 B.45

. .

Kristallkrona H.100 B.44

Kristallkrona H.122 B.45

.
.

Takfläktlampa

.
.

.

. .

  .

.

.

.

.

.

.

  .

.

.

.

.

.

. .

. .

. .

. .

. .
. .

. .

. .

. .

. .
.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

. .

. .

. .

.

  .