AUKTION

Lördag 6/8 kl.10

Då försäljes bl.a dödsboet efter Inga-Lisa Sundberg, Eksjö och efter Greta Hall, Eksjö.

VISNING: Fredag 5/8 kl. 13-18 och Auktionsdagen från kl. 9, Välkomna!

Klicka för bilder!

Matsalsbord + 6 stolar Gustaviansk stil "Axet", även golvskåp+ sideboard, 3 stilbyråer, chiffonjé, 2 utdragssoffor, piedestal, soffa o. stolar rokokostil, stegpall o. fåtöljer 50-tal, teakbyrå, 6 handknutna mattor, soffgrupp i skinn, stor väggspegel + 2 mindre i rokokostil, ( en delvis äkta guld) Konst: bl.a akvarell Harald Wiberg, olja Gösta Liljeström, 2 oljor K.G Holmberg, olja Tadeusz Kamasa, olja Lars Norrman, olja Oscar Sandén, olja Per-Hilding Perjons, olja Béla Hradil, Lito Lars Norrman, stor lodregulator,Amerikaur, Droppsur, samling sejdlar, silverljusstakar, sänglampor 50-tal, Sign. keramik bl.a G. Nylund, Stig Lindberg, matservisdelar "spaljé" W. Kåge G-berg, 3 ljusstakar "Festivo" Iittala, 4 Kristallkronor, tenn bl.a N-E justelius, motorgräsklippare, elverktyg, 2 platt-TV, gitarr, luftgevär, husgeråd, linne m.m.

Eksjö Auktionsverk, Prästängsvägen 2, 575 31 Eksjö, Telefon: 0381-165 17

Du är besökare: 291095